Avilius | Avilius × Mathilde Moestrup: Relationer og mytologi
Book
en tid!

Tilbage til events

Avilius × Mathilde Moestrup: Relationer og mytologi

Mathilde Moestrup tager os d. 23. april gennem oplæsning, samtale og en guidet skriveøvelse, hvor vi udforsker temaerne fra Elektras breve.

23. april 2025 · 17 – 19 · 100 kr.

Tilbage til events

Avilius × Mathilde Moestrup: Relationer og mytologi

Mathilde Moestrup tager os d. 23. april gennem oplæsning, samtale og en guidet skriveøvelse, hvor vi udforsker temaerne fra Elektras breve.

23. april 2025 · 17 – 19 · 100 kr.

Hvordan påvirker vores tidlige relationer den måde, vi elsker på? Hvilke mytologier sniger sig med ind i vores relationer, og hvordan kan vi skrive os fri af dem?

I Elektras breve skriver Mathilde Moestrup sig ind i og ud af relationer – til moren, til kroppen, til magten og til kvindeligheden.

Romanen er opbygget som en række intense breve, hvor den klassiske Elektra-myte flettes sammen med en nutidig, følelsesladet undersøgelse af kærlighed, vrede, længsel og løsrivelse.

Gennem samtale og skriveøvelse undersøger vi, hvordan vi formes af de historier og myter,

vi er vokset op med – og hvordan litteraturen kan give os sprog for det, vi ikke vidste, vi bar på.

Vi serverer te, kombucha og et åbent og støttende rum, hvor alle er velkomne – uanset køn, alder eller niveau af erfaring med at skrive.

Vi glæder os til at byde jer indenfor.

Program

17:00: Velkomst & introduktion
17:10: Oplæsning af forfatterens værk
17:25: Samtale med forfatteren om aftenens tema
18:00: Skriveøvelse
18:40: Fælles refleksion 

18:55: Afrunding & tak for i aften<3

I Avilius er du velkommen til alle vores events, uanset hvem du er. Vi mødes for at lære og blive trygge med de mange forskellige måder at lære sig selv bedre at kende på.

Vi glæder os til at se dig!

Det er ok bare at være nysgerrig.

Uanset om du er klar til at starte i terapi, har konkrete spørgsmål eller bare vil vide lidt mere om os, kan du skrive til os her. Vi svarer i løbet af et par dage.

“Én dag af gangen med min ryg op af muren, hovedet helt i vejret og benene på jorden” — Artigeardit, Stå Op Gå Ned
“The only way out is through” — Iceage, Lockdown Blues
“For there is always light, if only we’re brave enough to see it – if only we’re brave enough to be it” — Amanda Gorman, The Hill We Climb
“Hvis du kunne gøre det hele igen, ville du gøre det hele igen” — Caspar Eric, Alt hvad du ejer
“Den der ønsker at leve livet om, har overhovedet ikke levet” — Karen Blixen, 1932