Avilius | Avilius på Kanonhalløj
Book
en tid!

Tilbage til events

Avilius på Kanonhalløj

Kanonhalløj har inviteret Mathilde, Sophie og Isak ind på pakhuset på Tisvildeleje st. til en snak om festivalblues!

24. juli 2023 · 20 – 22:00 · Gratis!!

Kom og få svar på dine spørgsmål om festivalblues på sommerens allerdejligste festival!

Har du fået ridser i den moralske lak over sommeren? Isak, Mathilde og Sophie kommer til pakhuset på Tisvildeleje Station for at tale os ind bag festivalernes kulisser og diskutere selvværdets mange beklædninger. Vi griber fat om de tanker, som kan plage os, når de moralske tømmermænd melder ankomst, og du går fra at være en frodig blomst midt i marken til at føle dig forladt i vejkanten.

Vi går på opdagelse i festivalernes iboende dilemmaer og besøger emner som selvværd, selvkritik, idealer, festival-moments, kærlighed og identitet.

Kom til pakhuset, hvor vi glæder os til at blive klogere på festivalblues og finde vej i selvomsorgens google maps!

Det er ok bare at være nysgerrig.

Uanset om du er klar til at starte et forløb, har konkrete spørgsmål eller bare vil vide lidt mere om os, kan du skrive til os her. Vi svarer i løbet af 1-2 hverdage.

“Livet viser sig fra sin mest mirakuløse side, når man sætter det på spil” — Suzanne Brøgger, En forfatters dagbog
“Tænk hvis du ik’ havde noget at kæmpe for / og det hele bar’ var nemt nok, hvordan vil’ du så ende op? / Og tænk hvis du slet ik’ så modstand / var du så endt op som en god mand” — Artigeardit, Længe Leve
“Kilderne de har bevæget sig / er det derfor du er bange for at bygge broer / på en jord i bevægelse?” — First Flush, Kilderne
“Jeg har en lille sol, der stråler / kom min egen sol og varm mig indeni” — Trille, Min Lille Sol
“Hvis du kunne gøre det hele igen, ville du gøre det hele igen” — Caspar Eric, Alt hvad du ejer
“Den der ønsker at leve livet om, har overhovedet ikke levet” — Karen Blixen, 1932