Avilius | Bevidsthed gennem bevægelse
Book
en tid!

Tilbage til events

Bevidsthed gennem bevægelse

Er du meget oppe i hovedet? Har du svært ved at lande i din krop og give slip på hovedets konstante strøm af tanker?

14. maj 2025 · 19:00 – 21:00 · 85 kr.

Tilbage til events

Bevidsthed gennem bevægelse

Er du meget oppe i hovedet? Har du svært ved at lande i din krop og give slip på hovedets konstante strøm af tanker?

14. maj 2025 · 19:00 – 21:00 · 85 kr.

Har du svært ved at slippe tankerne og mærke din krop? Så kom med til en sanselig aften hos Avilius, hvor vi får besøg af poet og iscenesætter Rasmus Balling. Rasmus bor til daglig i Berlin og arbejder med performance som en vej til større kropsbevidsthed og intuition.

Denne aften inviterer han os ind i en 2-timers bevægelsesworkshop, som er delt op i to dele.

I første del starter vi med at ryste kroppen fri for spændinger og lade tankerne slippe. Derefter guides vi gennem en sanselig meditation med fokus på kropslig opmærksomhed, hvor vi lander i os selv.


I anden del introducerer Rasmus os til bevægelsesprincipper, der inviterer til balance mellem krop og sind og giver plads til at frigøre emotionelle spændinger. Øvelserne er med til at åbne op for vores intuition, og giver plads til at mærke kroppen som et sted, hvor vi kan finde ro og frihed.

Øvelserne kan bruges i hverdagen til at styrke nærvær, ro og selvforståelse.

Det kræver ingen erfaring! Kom som du er – i tøj, du kan bevæge dig i – og oplev, hvordan kroppen kan være en vej til større bevidsthed. 

Vi glæder os til at bevæge os sammen!

Program 

19:00 Velkomst og introduktion
19:15 Opvarmning
19:30 Kort meditation og kropslig opmærksomhed
19:45 Mini Talk: Bevidsthed gennem bevægelse
20:00 Sanselige og intuitive øvelser
20:45 Refleksion og afrunding
21:00 Tak for i aften

Det er ok bare at være nysgerrig.

Uanset om du er klar til at starte i terapi, har konkrete spørgsmål eller bare vil vide lidt mere om os, kan du skrive til os her. Vi svarer i løbet af et par dage.

“Hvis du kunne gøre det hele igen, ville du gøre det hele igen” — Caspar Eric, Alt hvad du ejer
“Den der ønsker at leve livet om, har overhovedet ikke levet” — Karen Blixen, 1932
“For there is always light, if only we’re brave enough to see it – if only we’re brave enough to be it” — Amanda Gorman, The Hill We Climb
“Én dag af gangen med min ryg op af muren, hovedet helt i vejret og benene på jorden” — Artigeardit, Stå Op Gå Ned
“The only way out is through” — Iceage, Lockdown Blues